top of page

POLA NADZIEI  2019/2020

"Nie jesteś sam"

tak brzmi motto XI edycji Pół Nadziei, które zainaugurowano 16.10.2019r. Podczas tej uroczystości nie zabrakło naszych wolontariuszy, którzy pod opieką Pani K.Daleckiej przygotowali program artystyczny z tej okazji.

DSC7055

DSC7055

Wspólne zdjęcie

Wspólne zdjęcie

Występ artystyczny

Występ artystyczny

Sadzimy żonkile

Sadzimy żonkile

Występ artystyczny

Występ artystyczny

POLA NADZIEI  2018/2019

Motto X. edycji

 

„Miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka”

POLA NADZIEI  2016/2017

        Kampania Pola Nadziei –

          edycja 2016/2017

1. Konkurs plastyczny pod hasłem "Kolory życia" dla uczniów szkół powiatu oławskiego.
Wystawa prac konkursowych - 13.01-3.02.2017 w Termach Jakuba.
2. Finał konkursu plastycznego czyli tradycyjny "Wieczór przy świecach" - 8.02.2017, godz 17:00 w Sali Rajców (ratusz).
3. Wiosenny "Marsz Żonkilowy" - 31.03.2017, godz. 11:00.
4. Wiosenna kwesta przy parafiach 30.04.2017.

KAMPANIA "POLA NADZIEI"- JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?

   Kampania „Pola Nadziei” /Fields of Hope/ sięga swoimi korzeniami roku 1948, kiedy to w Wielkiej Brytanii zapoczątkowano działalność Organizacji Charytatywnej Marie Curie Cancer Care, która podejmując zbiórkę na rzecz hospicjum, posłużyła się symbolem żonkila – symbolem nadziei i solidarności z ludźmi cierpiącymi oraz umierającymi.

   W 1998 roku po raz pierwszy do kampanii dołączyła Polska. Od tamtego czasu Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie corocznie organizuje i koordynuje inicjatywy związane z Polami Nadziei w polskich miastach.

   W 2009 w akcję włączyło się również oławskie Hospicjum Domowe NZOZ Stacja Opieki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Ówczesny kierownik medyczny Hospicjum Domowego dr Adam Dziadura udzielił krótkiego wywiadu w Gazecie Powiatowej prosząc mieszkańców Oławy o pomoc w organizacji kampanii. Artykuł ten przeczytała pani Katarzyna Dalecka, nauczycielka naszego gimnazjum, postanawiając zaangażować uczniów naszej szkoły do tej akcji. Do szkoły dotarło także oficjalne pismo z prośbą o współpracę. Do tego uczący w naszej szkole religii ks. Tomasz Filinowicz okazał się być kapelanem współpracującym właśnie z Hospicjum Domowym. Wspólnie zaprosili do współpracy panie Jolantę Potoczną i Panią Beatę Wlazło.

I tak to się zaczęło…

Kwiat na pamiątkę

Kwiat na pamiątkę

Po występie

Po występie

Ks.Tomasz

Ks.Tomasz

Sadzimy żonkile

Sadzimy żonkile

INNE INFORMACJE

Pierwsze Pola Nadziei

  15 października 2009 podczas oficjalnej inauguracji kampanii w rynku, przy pręgierzu, zostało zasadzonych ponad 1000 cebulek żonkili zebranych przez mieszkańców Oławy. Wcześniej w Urzędzie Miejskim odbyła się część oficjalna. Przedstawiciele Hospicjum zaprezentowali swoją działalność oraz ideę „Pól Nadziei”, zapraszając gości do udziału w kampanii. Na zakończenie młodzież z Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów wystąpiła z programem artystycznym. Na kwiecień 2010 zaplanowano finał akcji: kwestę wśród mieszkańców naszego miasta na rzecz podopiecznych Oławskiego Hospicjum oraz podsumowanie konkursów fotograficznych i teatralnych zorganizowanych dla uczniów oławskich szkół pod hasłem: „Budzić nadzieję” . Ze względu na tragiczne wydarzenia w Smoleńsku i ogłoszoną w Polsce żałobę narodową uroczyste podsumowanie kampanii przybrało bardzo refleksyjny charakter.

  W dniu 17 kwietnia 2010 w Kościele p.w. Piotra i Pawła w Oławie odbyła się Msza święta w intencji pracowników

i podopiecznych hospicjum oraz ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Po mszy wręczono nagrody i wyróżnienia uczestnikom konkursów, ogłoszonych w ramach akcji. Samorząd Uczniowski naszej szkoły postanowił nie poprzestać tylko na zbiórce cebulek żonkili i udziale w konkursie. Na dzień 23 kwietnia 2010 zaplanowaliśmy uroczyste podsumowanie kampanii Pola Nadziei w naszej szkole. Na uroczystość przybyli dyrektor Caritas Wrocław ks. Tomasz Burghardt, kierownik oławskiego Hospicjum Domowego dr Adam Dziadura oraz zespół hospicyjny. Kampanię podsumował w przygotowanej prezentacji ks. Tomasz Filinowicz. Następnie uczniowie wystąpili z przedstawieniem „Budzić nadzieję”, które wywołało burzę oklasków. W niejednym oku błysnęła łza wzruszenia. Nie koniec jednak na tym.

  25 kwietnia 2010 uczniowie naszej szkoły oraz wolontariusze hospicyjni rozdawali oławianom kwiaty i specjalnie przygotowane baloniki promujące kampanię, zbierając przy tym datki na potrzeby Hospicjum Domowego. Wszystkie działania podejmowane przez naszych uczniów koordynowali nauczyciele: ks.Tomasz Filinowicz oraz panie Katarzyna Dalecka, Jolanta Potoczna, Beata Wlazło i Małgorzata Gancarczyk.

  Ks. Tomasz Filinowicz w roku 2011 został skierowany do pracy we Wrocławiu w Duszpasterstwie Głuchoniemych i Niewidomych. Pozostali nauczyciele do dnia dzisiejszego koordynują współpracę z Oławskim Hospicjum Domowym Caritas Archidiecezji Wrocławskiej oraz wszystkie działania uczniów realizowane w ramach kolejnych kampanii Pola Nadziei.

Cel kampanii "Pola Nadziei"

  Kampania Pola Nadziei ma na celu propagowanie zasad opieki paliatywnej, propagowanie wolontariatu i gromadzenie środków finansowych dla powstawania i utrzymania hospicjów oraz zapewnienia wysokiej jakości opieki nad chorymi w zaawansowanej fazie chorób przewlekłych.

  To wezwanie społeczeństwa do niesienia bezinteresownej pomocy osobom chorym i cierpiącym, okazania gestu solidarności i pomocy ludziom potrzebującym ludzkiego towarzyszenia w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Jak również uwrażliwienie młodzieży na potrzeby osób chorych.

  To czasem małe gesty dające nadzieję innym na lepsze jutro.

Co robimy w ramach kampanii?

  Inauguracja kampanii następuje zawsze w październiku, kiedy to obchodzimy Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. W Sali Rycerskiej Urzędu Miasta pracownicy Hospicjum Domowego oraz zaproszeni goście dokonują uroczystego otwarcia kampanii podając równocześnie kalendarium wydarzeń na nadchodzący rok. Uczniowie naszej szkoły przygotowują część artystyczną tego wydarzenia.

  Każdego roku sadzimy cebulki żonkili, które są symbolem pamięci, o tych którzy już odeszli. Pola żonkili powstają na skwerach, w parkach,  przed szkołami.

  Następnie pracownicy hospicjum prowadzą w szkołach warsztaty dla wolontariuszy, zapraszają młodzież do współpracy w szerzeniu idei wolontariatu poprzez udział w różnorakich konkursach: literackich, fotograficznych, plastycznych czy teatralnych. Podsumowanie konkursów odbywa się podczas „Wieczoru przy świecach”. Tradycją w naszym mieście stał się również „Marsz Żonkilowy”, podczas zebrani wykonują wspólnie na Oławskim Rynku piosenkę „Chodź pomaluj mój świat”. To okazja do zaprezentowania szkół, które wspierają działania na rzecz osób chorych biorąc udział w warsztatach i akcji „Pola nadziei”. Wiosną, kiedy posadzone kwiaty zakwitną, rozpoczyna się zbiórka funduszy na potrzeby podopiecznych hospicjum. Gestem wdzięczności dla ofiarodawców jest wręczany im kwiat lub symbol żonkila.

bottom of page